13 Mayıs 2018 Pazar

Doğu Yarı Final - Celtics-Sixers Serisi: 4-1

Boston Celtics sakatlıklara meydan okumaya ve herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Gordon Hayward'ı sezonun ilk maçında, Kyrie Irving'i ise Playoff'lardan önce kaybeden bu takımın Konferans Finali'ne yürüyebileceğini pek fazla kişi öngöremezdi. İlk turda Bucks serisinde sorumlulukları artan genç isimlerinin bu duruma iyi yanıt verdiğini görmüştük, bu da çok Sixers karşısında onlara şans veren insanların sayısının artmasına sebep olmuştu. Ama çok formda görünen ve yetenek seviyesi olarak kendilerinden üstte olduğu kabul edilen Sixers'ı beş maçta evlerine göndermelerine sanıyorum kendi taraftarları bile şaşırmıştır. İlk maç hariç seride Celtics'in kazandığı tüm maçlar yakın geçtiğinden 4-1'lik sonuç serinin rekabetçiliği açısından yanıltıcı bir fikir verse de sezon boyunca yakın geçen maçlardaki galibiyet oranı çok yüksek olan Celtics'in Sixers karşısında da bu trendi sürdürmesi anormal bir durum değil. Brad Stevens'ın Ben Simmons'ın şut atamayışını savunmada ustaca kullanması, Sixers'ın son dönemde yakaladığı başarıda büyük faktör olan ceza şutörlerinin Celtics dış savunmacıları tarafından yavaşlatması seride belirleyici oldu. Çaylak Jayson Tatum enfes bir seri geçirerek Celtics'i hücumda sürükleyen isim olurken Kyrie Irving'in yerini dolduran Terry Rozier Bucks serisinde olduğu gibi yine çok iyi iş çıkarttı. Jaylen Brown'ın seriye sakat girmesi ve ritmini bulmasının vakit alması sebebiyle Celtics'in ekstra bir hücum katkısına da ihtiyacı vardı ve bu katkı Bucks serisinde sakatlığı sebebiyle etkin bir rol oynayamayan Marcus Smart'tan geldi. Celtics'in başarısında kredinin büyük kısmı haklı şekilde Brad Stevens'a gitse de takımdaki oyuncuların da bireysel anlamda kendilerini aşmaları yadsınamaz bir faktör. Celtics en iyi iki oyuncusundan yoksun olmasına rağmen elindeki yetenek seviyesinin aslında hiç de azımsanmayacak kadar büyük olduğunu tekrar tekrar gösteriyor.

Celtics İçin Notlar
  • Brad Stevens'ın savunma stratejisi başarıya ulaştı. Sixers'ın hızlı hücumlarını yavaşlatıp, yarı sahada Ben Simmons'ın şut atamayışını da lehinde kullanmayı başardılar.
  • Jayson Tatum ligin sağlam savunma takımlarından birine karşı bir Playoff serisinde gösterdiği üstün performansla potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu cümle aleme duyurdu. Celtics hücumunu sırtlayan isimdi.
  • Celtics tüm sezon olduğu gibi bu seride de son bölümüne dengede girilen maçlardan galip çıkmayı başardı. Bunda mücadele güçlerinin yüksekliği ve özgüvenli oyunculara sahip olmalarının yanı sıra koç Stevens'ın mola dönüşü setlerdeki ustalığı da etkili oldu.

Sixers İçin Notlar
  • Ben Simmons'ın şut problemlerinin elit savunmalar tarafından Playoff'ta ona karşı bir silah olarak kullanılabileceği zaten bilinen bir durumdu, nitekim Celtics onun hücumdaki etkinliğini azaltmayı başardı.
  • Takımın tecrübe eksikliği bu kez kendisini gösterdi. Topu el yaktığı anlarda çok fazla basit hata yaptılar. Hem Ben Simmons hem de Joel Embiid çok fazla top kaybetti.
  • Sixers'ın şampiyonluk kalibresine çıkması için bir ekstra yıldız skorere daha ihtiyacı olduğunu görmek zor değildi. Simmons yarı sahada skorerliğiyle öne çıkamadığı için dış şutlar girmediğinde takımın hücumu Embiid'in pota altı zorlamalarına kaldı.
-----

1. Maç: Philadelphia 76ers 101-117 Boston Celtics
2. Maç: Philadelphia 76ers 103-108 Boston Celtics
3. Maç: Boston Celtics 101-98 Philadelphia 76ers
4. Maç: Boston Celtics 92-103 Philadelphia 76ers
5. Maç: Philadelphia 76ers 112-114 Boston Celtics

-----

Serinin Oyuncusu: Jayson Tatum (Celtics)

23.6 Sayı, 3.4 Ribaund, 3.2 Asist, 0.6 Blok, 0.6 Top Çalma, %52.6 Şut, 3.0 Top Kaybı, 37.8 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder