11 Mayıs 2018 Cuma

Doğu Yarı Final - Raptors-Cavaliers Serisi: 0-4

Toronto Raptors bu sezon topu çok daha fazla paylaşan, savunmada çok daha sıkı ve benchi çok daha kuvvetli görüntüsüyle değişmiş ve gelişmiş bir takım gibiydi. Tarihlerinde normal sezonu ilk kez Doğu lideri olarak tamamladılar ve önceki iki sezon onları Playoff dışına iten LeBron James ve Cleveland Cavaliers karşısına makus kaderlerini değiştirebilme umuduyla çıktılar. Ama işler hiç de öyle olmadı. İlk turda Pacers karşısında hayli zorlanan ve seriyi yakın geçen bir yedinci maç sonunda kazanabilen Cavaliers Raptors'a eşleşme olarak ters geldiğini ve rakibine karşı psikolojik bir üstünlüğü olduğunu yeniden gösterdi. Önceki sezon Cavs tarafından süpürülen Raps'in serinin ilk maçında bu kez farklı olduklarını göstermeleri önemliydi. Fakat yakın geçen bu maçın uzatmada kaybedilmesi Raptors'ı psikolojik açıdan sarstı. LeBron James'in Playoff tarihine geçecek bir dominasyon sergilediği ikinci maçı da kendi sahasında kaybeden Raptors için seri aslında bu noktada bitmişti. Zaten psikolojik anlamda üzerilerinde bir baskıyla çıktıkları seride kendi sahalarındaki iki maçı da kaybettikten sonra Cavaliers'ın bileğini Cleveland'da bükmelerini beklemek hayalcilik olurdu. Nitekim Cavs işi uzatmadı ve Raptors'ı geçen sene olduğu gibi yine süpürerek ikinci turda evine yolladı. LeBron'un performansının yanı sıra Kevin Love başta olmak üzere Cavs'in yan parçalarının Pacers serisine göre çok daha iyi performans göstermesi ile Cavaliers tam potansiyeline ulaştı ve bu potansiyel Raptors'a yine çok ağır geldi. Normal sezonda ligin en iyi beş savunmasından biri olan Raptors'ın bu alandaki performansı Playoff'a yansımadı, Cavaliers'ı yavaşlatmaya muvaffak olamadılar. Takımda hayal kırıklığı yaratan isimlerin başında son iki maçta tamamen ortadan kaybolan DeMar DeRozan ile korkunç bir seri geçiren Serge Ibaka geliyor. Aynı metodu deneyip farklı sonuç beklemek çılgınlıktır denir, Raptors için farklı bir metot deneme vakti gelmiş gibi duruyor.

Cavaliers İçin Notlar
  • LeBron James Toronto'yu gerçekten LeBronto'ya çevirdi. LeBron yıllardır acayip şeyleri normal gösteren bir isim ama ligde 15. yılını oynayan bir oyuncu olarak konferans liderine karşı 34.0 Sayı, 11.3 Asist, 8.3 Ribaund, %55 Saha İçi İsabeti ve sadece 2.0 Top Kaybı ortalamalarıyla oynayıp seriyi 4-0 ile galip bitirmek absürt üstü absürt.
  • Pacers karşısında yokları oynayan Kevin Love bu seride kendisine geldi. Love bu seriyi de kötü bir maçla açsa da ikinci, üçüncü ve dördüncü maçlarda beklenen ikinci opsiyon performansını gösterebildi.
  • Takımın rol oyuncuları önceki seriye göre çok daha etkiliydi. J.R. Smith, Kyle Korver ve Jeff Green ritimlerini buldular, sakatlık sebebiyle Pacers serisinde etkisiz kalan George Hill daha iyiydi, artık bitmiş gibi görünen Tristan Thompson bile biraz kendisine geldi.

Raptors İçin Notlar
  • Raptors'ın psikolojik açıdan Cavaliers karşısında problem yaşadığı aşikar. Bunun mağlubiyette asıl sebep olduğunu söylemek yanlış olur ama Raptors serinin ilk maçını kaybettikten sonra bariz şekilde özgüven kaybı yaşadı.
  • Takımın savunması Cavaliers hücumunu hiçbir şekilde yavaşlatamadı. Serge Ibaka'nın yokları oynaması takımın savunma direncinde hatırı sayılır bir düşüş yaşamasına sebep oldu. Dwane Casey'nin Kevin Love'ı savunma konusundaki tercihleri de kafa karıştırıcıydı.
  • DeMar DeRozan & Kyle Lowry ikilisinin potansiyel olarak belli bir seviyeyi aşamadıklarını bir kez daha gördük. Raptors derin bir kadroya sahip olmasına rağmen gerçekten iddialı bir takıma dönüşemiyor.
-----

1. Maç: Cleveland Cavaliers 113-112 Toronto Raptors
2. Maç: Cleveland Cavaliers 128-110 Toronto Raptors
3. Maç: Toronto Raptors 103-105 Cleveland Cavaliers
4. Maç: Toronto Raptors 93-128 Cleveland Cavaliers

-----

Serinin Oyuncusu: LeBron James (Cavaliers)

34.0 Sayı, 11.3 Asist, 8.3 Ribaund, 1.8 Top Çalma, 1.0 Blok, %55.3 Şut, 2.0 Top Kaybı, 41.8 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder